Těžkoatletický klub Hellas Brno

Těžkoatletický klub Hellas Brno je nejstarším aktivním zápasnickým klubem v ČR. V roce 2017 slaví 120. výročí svého založení. K historii klubu patří významné osobnosti jako Gustav Frištenský, dvojnásobný Mistr Evropy v zápase, vynikající vzpěrač Karel Saitl, Kamil Odehnal, trenér olympijského vítěze v zápase Vítězslava Máchy…a také Franta Kocourek, dnes už vzpomínaný brněnský silák a gladiátor.

Chlubit se ale můžeme i současností. S téměř 200 členy, převážně z řad mládeže, jsme největším a zároveň nejúspěšnějším zápasnickým klubem v ČR. Díky dlouhodobé kvalitní všestranné práci s mládeží ve Sportovních třídách zápasu při ZŠ Horácké nám. v Brně -Řečkovicích jsme vychovali desítky Mistrů a Mistryň republiky všech věkových kategorií. Nejlepší z nich se zúčastňují i vrcholných evropských a světových soutěží, na nichž získali 2x evropský bronz v kategoriích kadetů a kadetek do 17 let. Družstvo mužů se pravidelně umísťuje na medailových pozicích I. ligy zápasu ve volném stylu.

Největší současnou hvězdou brněnského a Českého zápasu je Adéla Hanzlíčková, účastnice OH 2016 v Riu de Janeiru, trojnásobná stříbrná medailistka z Mistrovství Evropy do 23 let, vítězka a medailistka evropských mezinárodních turnajů, mnohonásobná mistryně ČR.

V současném trendu federací MMA a UFC je zápas nedílnou součástí sportovní přípravy vrcholových fighterů. Hlavním představitelem současné České scény v ultimátních zápasech je Karlos "Terminátor" Vémola, původně zápasník v řecko-římském stylu.

Zápas obecně patří k nejstarším lidským pohybovým aktivitám. Patří do sportů úpolových a cílem je položit soupeře na lopatky. Už ve starověku byl součástí vojenské výchovy a jedním z hlavních olympijských sportů. V roce 1896 byl zápas „řecko-římský“ zařazen už na první novodobé OH v Athénách, ženský zápas byl poprvé zařazen na OH v roce 2004, opět v Athénách.

Oddíl zápasu TAK Hellas Brno z.s. má tréninkové prostory na adrese Horácké nám. 15, Brno - Řečkovice. Na webu nás najdete na www.zapasbrno.cz.

ZPĚT