Capoeira
Capoeira je brazilské bojové umění, které představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je to umění s osobitou filozofií, které je doprovázené zpěvem a hudbou.
Právě hudba a zpěv jsou dva neodmyslitelné aspekty, které ke capoeiře patří. Capoeiristé získávají energii potřebnou pro své výkony od osob v rodě (roda = kruh tvořený z capoeiristů, ve kterém se odehrává samotná hra – tak říkají capoeristé volnému souboji – viz níže), které zpěvem a potleskem inspirují oba soupeře. Základním hudebním nástrojem je Berimbau, strunný nástroj připomínající luk. Berimbau určuje tempo hry, představuje jakýsi vnitřní rytmus capoeiry, kterým se každý hráč řídí. Většinou se používají 3 Berimbau, přičemž každé hraje jiný rytmus. Mezi další nástroje patří ještě Pandeiro (tamburína) a Atabaque (velký buben) a Agogo. Písně v capoeiře jsou v portugalštině a mají různou tématiku. Většinou opisují aktivity v rodě.
Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů, což v kombinaci s hudbou a zpěvem činí capoeiru bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky. Capoeiru není možné jednoznačně přiřadit ani do kategorie bojového umění, sportu či folklóru. Možná právě díky svému netradičnímu přístupu vděčí v současnosti za titul nejrychleji se rozvíjejícího bojového umění na světě, které si ze své kolébky (Brazílie) našlo cestu až k nám do České Republiky.